Točení talířem je manipulační dovednost spočívající v roztáčení jednoho i více talířů na hůlce. Nejsnadnější je práce s plastovými talíři, které jdou jednoduše roztočit a při jejich pádu nehrozí rozbití, díky čemuž se již v začátcích mohou účastníci pouštět do nácviku složitějších kreací – vyhazování, balancování apod. Točení talířem je rychlá cesta k „heuréka“ efektu a pozitivnímu pocitu z nové dovednosti. Výborně se hodí do dalších disciplín a patří k těm levnějším rekvizitám.
POTŘEBY
Plastové žonglovací talíře s hůlkou zakoupené ve specializovaných obchodech.
Talíře pořídíte například ZDE. Tyčky k talířům TAMTÉŽ.
PRVNÍ KROKY
Úvodní cvičení
Před samotným nácvikem točení talíře je vhodné vyzkoušet některá jednodušší cvičení, která jsou vhodná pro účastníky všech věkových kategorií.
Talířová štafeta
Účastníci se postaví do řady vedle sebe s hůlkou připravenou špičkou vzhůru. Pedagog roztočí jeden talíř a úkolem účastníků je talíř předat jako štafetu od prvního k poslednímu, aniž by se talíř cestou zastavil. Účastník bere talíř od souseda na svoji hůlku tak, že zamíří špičkou své hůlky do středu točícího se talíře těsně vedle hůlky souseda a talíř z ní „přebere“ na svoji hůlku.
Překážková dráha
S roztočeným talířem (ať už za asistence pedagoga či bez ní) musí účastník překonat překážku/překážky (podlézt, přelézt…) tak, aby mu talíř nespadl a nepřestal se točit.
Roztočení talíře
Účastník uchopí talíř a pověsí ho na špičatou stranu hůlky (za vyvýšený okraj talíře na jeho spodní straně) – talíř je tedy ve vertikální pozici. Hůlku drží na druhém konci a míří jí kolmo vzhůru. Uvolní zápěstí a krouživým pohybem talíř roztáčí, až se ten postupně dostává do horizontální polohy.
!!! Správný pohyb talíře poznáme podle toho, že střed talíře je při točení na jednom místě a hůlka kolem něj opisuje kruh. Pokud při roztáčení střed talíře rotuje kolem hůlky, je potřeba více uvolnit zápěstí – pohyb by měl vycházet pouze ze zápěstí, nikoliv z celého předloktí.
Jakmile získá účastník správný grif – talíř se točí plynule v horizontální poloze a střed je na jednom místě, zastaví hůlku ve vertikální poloze (špičkou zamíří do středu talíře a dále s ní netočí). Talíř se dál točí sám na hůlce a účastník může zkoušet další kousky.
!!! U plastových talířů se brzy jejich rotace zpomaluje a je tedy nutné vrátit se hůlkou zpět na okraj a opakovaně talíř roztočit.
Postupně zkouší účastník roztáčet talíř druhou rukou nebo v obou rukách zároveň.
DALŠÍ KROKY
Točící talíř na prst (ukazováček)
Účastník jede napnutým ukazováčkem volné ruky vzhůru po hůlce až k talíři. Poté oddělá hůlku a talíř se mu dále točí na špičce prstu.
Balancování
Účastník balancuje hůlku s roztočeným talířem na ruce, bradě, nose, čele či jiné části těla.
Vyhazování talíře
Účastník vyhodí talíř asi 10 centimetrů kolmo vzhůru a chytí jej zpět na hůlku (míří přitom špičkou do středu talíře).
Variace:
• Účastník vyhodí talíř asi 10 centimetrů vzhůru a chytí jej na ukazováček. Při dopadu talíře tlumí náraz současným pohybem paže směrem dolů.
• Dva účastníci si přehazují talíř mezi sebou z hůlky na hůlku.
DALŠÍ CESTY
Jakmile zvládá účastník základní triky při točení talířem, může začít improvizovat a vymýšlet různé variace házení, chytání či roztáčení. Velmi oblíbenou je kombinace točení talíře s jinými disciplínami (roztočení talíře na kouli, laně, fakírské desce apod.).
Výzvou pak může být točení s porcelánovými talíři, které se však technicky od výše popsané metody liší.
# plate spinning