Jednokolka je dopravní prostředek obdobný jízdnímu kolu.  Má však kolo pouze jedno, díky čemuž je podstatně složitější udržet rovnováhu. O to krásnější je pocit při prvních ujetých metrech. Naučit se jezdit na jednokolce je sice obtížnější než naučit se jezdit na jízdním kole, ale těm, kdo si osvojí tento smysl pro rovnováhu, pak už jízda nečiní zvláštní potíže.

„Jednokolka není masově využívána jako běžný dopravní prostředek. Častěji bývá používána v rámci artistických vystoupení, a zejména od 80. let 20. století i ke speciálnímu extrémnímu sportu, v němž se od té doby vyprofilovalo několik zaměření:

  • TRIAL zahrnuje veškeré skoky po překážkách. Od vyskočení na obrubník po dvoumetrové seskoky (i více). V ČR je to nejrozšířenější styl.
  • FLAT jsou triky prováděné na rovině. Jednokolky na flat jsou většinou totožné s trialovými.
  • STREET je flat v prostoru. Skočíte-li ze schodů a u toho uděláte 360° otočku, je to již street.
  • FREESTYLE – umělecká prezentace jízdy na jednokolce, srovnatelná s krasobruslením. Freestylové vystoupení může obsahovat taneční pohyby a flatové triky, vše perfektně synchronizováno s hudbou. Vystoupení může provádět jak jednotlivec, tak dvojice či skupina.
  • OFFROAD neboli freeride je styl, kde se používají jednokolky s větším průměrem kola. Jezdci tohoto stylu projedou téměř cokoliv.
  • TURISTICKÝ směr je zaměřen na dlouhé výlety, pro které jsou většinou vybírané cíle se snadnějším přístupem (asfaltové, lesní a polní cesty). Pro rychlejší a pohodlnější zvládnutí vybraných tras se používají jednokolky s ještě větším průměrem kola než u offroadu.“ (24)

POTŘEBY

V naší práci se nejvíc pracuje se stylem freestyle, ve kterém se používají jednokolky pro začátečníky (běžná kategorie jednokolek se zaoblenou vidlicí), freestylové jednokolky (určené pro pokročilé a profesionály, vidlice je hranatá, čímž umožňuje provádění rozmanitých triků) a žirafy (vysoká jednokolka se svislým řetězovým převodem různé délky). V poslední době se mezi mládeží stává moderním stylem i trial, kde se pracuje s jednokolkou trialovou (konstrukčně robustnější a pevnější stroj).

Jednokolku pořídíte například ZDE.

Pro jízdu v interiéru je vhodné vybavit jednokolku plastovými šlapátky a gumovým pláštěm, který nezanechává na podlaze stopy. Pro jízdu v exteriéru můžou být šlapátka kovová.

Nezbytnou součástí je souprava nářadí, se kterou je možno spravovat či seřizovat jednokolky přímo na místě. Neměla by chybět ani pumpa na kolo nebo přenosný elektrický kompresor.

PŘÍPRAVA A KONTROLA

Povinností pedagoga je před jízdou zkontrolovat stav jednokolky a případné závady na místě odstranit, nebo jednokolku vyřadit z provozu. Musí také nastavit výšku sedátka jednokolky podle výšky jezdce – sedátko se měří zhruba do výšky pasu nebo předklonem účastníka přes sedátko tak, aby rukou dosáhl na osu jednokolky; u trial stylu se sedátko upevňuje níž.

BEZPEČNOST

Účastník jezdí vždy v pevné obuvi, v případě nutnosti používá helmu, chrániče končetin a kloubů.

PRVNÍ KROKY

Nejprve si popíšeme dopomoc, kterou dáváme zejména v úplných počátcích nácviku jízdy na jednokolce.
Jako opora se používá zeď, zábradlí, bedny, stoly, židle… Často je vhodné účastníkovi poskytnout oporu z obou stran.

Později přichází na řadu dopomoc od pedagoga. Účastníka sedícího na jednokolce drží pedagog za zápěstí a loket jedné ruky. Pokud nedokáže v pohybu účastník na jednokolce bezpečně sedět, pomáhá mu pedagog přidržováním sedátka zezadu. Pedagog stojí nebo se pohybuje společně s účastníkem vpřed či vzad (v chůzi nebo sám jede na jednokolce).

Pokud účastník jezdí samostatně, zvládne většinou nácvik složitějších triků bez dopomoci. Pokud je dopomoc nezbytná, volíme její formu podle typu triku – často stačí pouhé přidržení za ruku pro dodání pocitu bezpečí.

Sed na jednokolce

Účastník zasune sedátko zepředu pod zadek a našlapuje na šlapátko, které je v poloze co nejblíž k podlaze. Mírným odskokem přesouvá váhu těla vpřed a vzhůru, vidlice se dostává do svislé polohy a účastník dosedá na sedátko. Současně došlapuje druhou nohou na volné šlapátko a uvede pedály do horizontální polohy.

Účastník zatím nejezdí, v sedu na jednokolce zkouší udržovat rovnováhu na místě a upevňuje pocit bezpečí.

!!! Nohy musí vyvíjet stálý tlak na oba pedály.

!!! Účastník sedí na jednokolce celou svojí vahou. Sed by měl být vzpřímený, záda jsou rovná, jakoby prodlužovala jednokolku. Sed v předklonu je častou chybou všech začátečníků.

Poté se může zkusit účastník na šlapátka postavit (ta jsou v horizontální pozici) a zkusit balancovat ve stoje. Sedátko je pevně sevřené mezi nohama účastníka.

Pendlování na místě

Pokud účastník na jednokolce pohodlně sedí, může začít pendlovat. Jedná se o balancování na jednokolce na místě. Po nasednutí pootáčí účastník pedály o 180° směrem vpřed a navazuje pak pootočením o 180° směrem vzad, to vše opakovaně.

Postupně se pouští opory a pendluje samostatně.

Jízda vpřed

Ze sedu na jednokolce pootočí účastník pedály o 360° vpřed. Úkon opakuje a snaží se dosáhnout plynulosti jízdy. 

Pokud účastník zvládá plynulejší jízdu vpřed s oporou, je nejvyšší čas projet se na jednokolce prostorem. Zpočátku je ujetá trasa krátká, ale opakováním se začne rychle prodlužovat. Pokud nemá účastník zvládnuté nasedání v prostoru, může startovat ze stanoviště s oporou. Je důležité myslet na vzpřímený sed a citlivou práci pánve, kterou vyvažujeme rovnováhu vpřed i vzad. Upažené ruce také pomáhají balancovat. Velký ohled bereme na rychlost a plynulost jízdy: tempo by nemělo být moc pomalé – je v něm obtížné udržet balanc, ani moc rychlé – dochází k nekoordinování nohou a překvapivým pádům.

Variace:

  • Jízda rovně mezi dvěma liniemi
  • Zatáčení, jízda v kruhu (střídáme směry)
  • Jízda do osmičky
  • Slalom mezi kužely
  • Sjetí překážky do 10 cm

DALŠÍ KROKY

Nasedání ve volném prostoru

Nasedání z místa

Stejně jako při nácviku sedu s oporou přechází účastník do sedu ve volném prostoru. V závěrečné fázi (při dosednutí) uvede pedály do pohybu a jede směrem rovně dopředu (nebo zůstane v pendlování na místě.)

Nasedání za chůze

Účastník tlačí jednokolku před sebou, jednou rukou ji přidržuje za přední stranu sedátka a sleduje otáčející se pedály. Když se dostanou do vodorovné polohy, dochází k náskoku. Účastník našlapuje na bližší šlapátko, rychlým odskokem přenáší těžiště vpřed a dosedá – vidlice se dostává do svislé polohy. Odrazová noha rychle došlapuje na volné šlapátko, pedály pokračují v rotaci, jezdec jede směrem rovně dopředu.

Nasedání stranou

Nácvik: Účastník drží jednokolku v pravé ruce za zadní stranu sedátka. Levou nohou nastupuje na levé šlapátko v poloze těsně nad podlahou, přenese na něj váhu, natažená pravá ruka odtlačuje jednokolku napravo. Pravá noha se lehce odráží, účastník tak může balancovat ve stoji na levém šlapátku.

Když je účastník schopen koordinovat uvedený balanc, může přejít k nasedání stranou. Po odrazu pravou nohou opíše z levé strany jednokolky půlkruh ve směru hodinových ručiček, dosedá na sedátko a pravou nohou našlapuje na pravé šlapátko. Po dosednutí a došlápnutí rozjíždí jednokolku směrem vpřed.

Nasedání náskokem z místa

Účastník stojí v mírném stoji rozkročném, jednokolku drží za přední stranu sedátka, pedály jsou ve vodorovné poloze, vidlice v poloze svislé.

Účastník odskočí oběma nohama zároveň tak, aby chodidla dopadla na šlapátka ve stejném okamžiku. Na šlapátkách chvíli stojí, pak usedá na sedátko a rozjíždí jednokolku směrem vpřed.

Nasedání na ležící jednokolku

Účastník se postaví levou nohou pod sedátko jednokolky, pravou nohou došlapuje na horní šlapátko (horní pedál je natočen směrem dozadu). Při došlápnutí na šlapátko zvedá sedátko levou nohou. Poté dosedá a současně umisťuje levou nohu na šlapátko.

Pendlování, jízda vzad, skákání

Pendlování z jízdy

Pokud účastník zvládá pendlování bez opory, může zkoušet přejít do pendlování z jízdy.

Účastník jede směrem vpřed. Za jízdy se zastaví, udělá půlobrat pedály vzad a poté pokračuje ve směru jízdy. Později udělá půlobrat pedály vzad, hned na to půlobrat vpřed a opět vzad, čímž zůstává balancovat na místě.

Variace:

  • U pendlování vytáčíme jednokolku jednou vpravo a pak vlevo
  • Jedno chodidlo na moment opustí šlapátko a volná noha se propne směrem vpřed
  • Jedno chodidlo opřeme o vidlici (pendlování jednou nohou)

Jízda vzad

V případě jízdy vzad tlačí účastník nohama do pedálů v jiném momentu než při jízdě vpřed. Před jízdou je nutno zabezpečit dostatečný prostor jak ve směru jízdy, tak i prostor po stranách. Účastník vyjíždí z pozice pendlování. Za jízdy pozadu drží účastník tělo vzpřímeně, upažené ruce mu pomáhají balancovat. Při nácviku couvá rovně vzad – pohled je ukotven ve fiktivním statickém bodě před ním. Později při změně směru jízdy se orientuje v prostoru pohledem přes rameno.

Dopomoc: Pedagog stojí čelem k účastníkovi, drží ho za obě ruce a pohybuje se spolu s ním (v chůzi nebo na jednokolce).

Variace:

  • Jízda vzad mezi dvěma liniemi
  • Jízda vzad po kruhu (oba směry)
  • Slalom směrem vzad mezi kužely

Skákání

Účastník stojí na šlapátkách (ta jsou ve vodorovné poloze), nohy jsou propnuté v kolenou, pravá ruka je natažená a drží přední stranu sedátka, levá ruka je upažená.

Účastník se v pravidelném rytmu jakoby odráží od šlapátek se současným pokrčením v kolenou. Pravou rukou tahá jednokolku směrem vzhůru – chodidla a šlapátka jsou tak v neustálém kontaktu. Jednokolka se odlepuje od podložky a účastník na ní skáče.

Variace:

  • Skákáním na místě se jezdec točí kolem své osy
  • Jezdec se pokouší o vyšší skoky, sedátko se u výskoku přitahuje víc k tělu směrem nahoru
  • Dva pedagogové točí dlouhým švihadlem, jezdec skáče přes švihadlo
  • Jezdec si sám točí švihadlem a skáče přes něj
  • Seskok z mírně vyvýšeného podstavce
  • Skok na mírně vyvýšený podstavec

Závěrem této kapitoly uvedeme několik typů jednokolkových formací dvojic a skupin:

Formace dvojic

Promenáda

jízda vedle sebe

Mlýnek

jízda v kruhu

Vláček

jízda za sebou

Formace skupin

Tunel

Dva jezdci jedou vedle sebe, drží se za ruce, které jsou zvednuty do výšky, čímž vytváří pomyslný tunel (bránu). Tunelem podjíždí třetí jezdec, který jede v protisměru.

Had

Jezdci se seřadí od nejnižšího po nejvyššího do řady vedle sebe, drží se za ruce, společně nasednou na jednokolky do pendlování na místě, na povel vyráží nejmenší jezdec jako první a vede ostatní za sebou v hadovi. Za jízdy je možné projet tunelem mezi posledním a předposledním jezdcem.

DALŠÍ CESTY

Jednokolka nabízí nejen dobrý pocit z jízdy a radost ze zvládnutých triků různé obtížnosti, ale i možnost volné nebo akrobatické jízdy ve dvojici, formace ve větší skupině, jízdu na žirafě a taky skupinové hry (hokej nebo basketbal na jednokolkách).

Jednokolka nabízí nejen dobrý pocit z jízdy a radost ze zvládnutých triků různé obtížnosti, ale i možnost volné nebo akrobatické jízdy ve dvojici, formace ve větší skupině, jízdu na žirafě a taky skupinové hry (hokej nebo basketbal na jednokolkách).

# unicycle – freestyle, ballet, giraffe, tricks, flat, einrad (tricks), monocycle