Jednokolka je dopravní prostředek obdobný jízdnímu kolu.  Má však kolo pouze jedno, díky čemuž je podstatně složitější udržet rovnováhu. O to krásnější je pocit při prvních ujetých metrech. Naučit se jezdit na jednokolce je sice obtížnější než naučit se jezdit na jízdním kole, ale těm, kdo si osvojí tento smysl pro rovnováhu, pak už jízda nečiní zvláštní potíže.

„Jednokolka není masově využívána jako běžný dopravní prostředek. Častěji bývá používána v rámci artistických vystoupení, a zejména od 80. let 20. století i ke speciálnímu extrémnímu sportu, v němž se od té doby vyprofilovalo několik zaměření:

  • TRIAL zahrnuje veškeré skoky po překážkách. Od vyskočení na obrubník po dvoumetrové seskoky (i více). V ČR je to nejrozšířenější styl.
  • FLAT jsou triky prováděné na rovině. Jednokolky na flat jsou většinou totožné s trialovými.
  • STREET je flat v prostoru. Skočíte-li ze schodů a u toho uděláte 360° otočku, je to již street.
  • FREESTYLE – umělecká prezentace jízdy na jednokolce, srovnatelná s krasobruslením. Freestylové vystoupení může obsahovat taneční pohyby a flatové triky, vše perfektně synchronizováno s hudbou. Vystoupení může provádět jak jednotlivec, tak dvojice či skupina.
  • OFFROAD neboli freeride je styl, kde se používají jednokolky s větším průměrem kola. Jezdci tohoto stylu projedou téměř cokoliv.
  • TURISTICKÝ směr je zaměřen na dlouhé výlety, pro které jsou většinou vybírané cíle se snadnějším přístupem (asfaltové, lesní a polní cesty). Pro rychlejší a pohodlnější zvládnutí vybraných tras se používají jednokolky s ještě větším průměrem kola než u offroadu.“ (24)
Tento obsah je dostupný pouze pro členy „LeGrando EDU“. Stačí se zdarma registrovat a obsah bude pro vás volně dostupný.