V následující kapitole se přesvědčíme, že skákání přes švihadlo nemusí být pouze drilem, kondičním cvičením vedoucím ke zlepšení fyzické kondice, ale že je i skvělou kooperační, zábavnou a rozmanitou cirkusovou disciplínou. Při skocích přes švihadlo může zpočátku každý z účastníků pracovat se svým vlastním švihadlem. Zajímavější jsou však různé kombinace, formace, přeskoky ve více lidech, skákání v jednom nebo ve více švihadlech.
Tato disciplína napomáhá zlepšování tělesné koordinace účastníků a jejich hbitosti. Je to současně cvičení podporující vytrvalost a rozvíjející týmovou spolupráci.
POTŘEBY
Švihadla různých délek podle počtu účastníků (správnou délku švihadla zkontrolujeme tak, že účastník přišlápne střed švihadla nohou na zemi a natáhne oba konce směrem vzhůru podél těla – oba konce švihadla by v této poloze měla dosahovat do podpaží), dlouhá švihadla (cca 4m) 2 – 4 ks, alespoň dvě žíněnky, případně gymnastický koberec.
PRVNÍ KROKY
Skákání přes krátké švihadlo
Na rozehřátí a zjištění pokročilosti účastníků můžeme nabídnout tzv. školku, kterou si mnozí pamatujeme z dob povinné školní docházky. Jde o individuální trénink základních přeskoků přes krátké („osobní“) švihadlo.
10x přeskok snožmo – s meziskokem, nebo bez meziskoku
9x střídání pravé a levé nohy (tzv. koníček)
8x přeskok na pravé noze
7x přeskok na levé noze
6x přeskok snožmo s překříženými chodidly
5x přeskok snožmo vzad
4x přeskok na pravé noze vzad
3x přeskok na levé noze vzad
2x koníček vzad
1x vajíčko (tři přeskoky snožmo a při čtvrtém přeskoku překřížit ruce před tělem)
Nebo může pedagog rozmístit účastníky do kruhu, sám si stoupne doprostřed se švihadlem, roztočí jej těsně nad zemí a účastníci pak přeskakují vždy v momentě, kdy se k nim švihadlo blíží – hra známá jako štěstí, neštěstí, láska, manželství,….
Přeskoky ve dvojici 1
Jeden z dvojice má v rukou švihadlo, druhý se postaví vedle něj. Ten, který má švihadlo, provede předem domluvený počet přeskoků a poté se i s točícím švihadlem přesune těsně za záda druhého účastníka. V tento moment přeskočí švihadlo oba společně. Pak se točící posune dál ve směru svého pohybu a skáče opět sám.
Variace:
• Dvojice se „obskakují“ v kruhu.
Účastník, který má švihadlo, se posune z levé strany za záda druhého a skočí skok společně, pak přejde na jeho pravou stranu a vrací se zpět, tentokrát zepředu.
Skákání v řadě
Vytvoříme s účastníky pětice. Jeden z pětice má v rukách švihadlo a zbylí čtyři se postaví do řady tak, aby mezi nimi byla mezera na jednoho člověka. Ten, který má švihadlo, začne skákat na kraji řady. Stojící v řadě začnou skákat ve stejném rytmu, jako on. Poté se se švihadlem vydá na cestu na druhý konec řady. Skáče za zády účastníků v řadě. Přeskočí švihadlo společně s tím, kdo skáče před ním a posune se do mezery, kde švihadlo přeskočí sám, pak se opět přesune k dalšímu v řadě a přeskočí společně, atd. až se dostane na konec.
Variace:
• Složitější varianta cviku je, že řada stojí těsně vedle sebe, takže ten kdo skáče se švihadlem, se posouvá tak, aby při každém přeskoku skákal společně s dalším účastníkem v řadě.
Přeskoky ve dvojici 2
Každý z dvojice drží jeden konec švihadla. Švihadlo společně roztočí mezi sebou, a poté může jeden, druhý nebo oba do švihadla vběhnout a začít přes něj skákat.
Skákání přes dlouhé švihadlo
Dva lidé drží každý jeden konec dlouhého švihadla. Vzdálenost mezi nimi je taková, že švihadlo je prověšené tak, že se svým středem dotýká podložky mezi nimi.
Ve všech následujících cvičeních (pokud nebude řečeno jinak) točíme dlouhým švihadlem tak, že v momentě kdy visí, roztáčíme jej směrem od účastníků a v momentě nejvyššího bodu své dráhy směřuje k účastníkům.
Probíhání švihadlem
Účastníci se seřadí do zástupu a pedagog společně s jedním z účastníků točí před nimi dlouhým švihadlem. Úkolem účastníků je proběhnout po jednom pod švihadlem na druhou stranu. Účastníci vybíhají v momentě, kdy švihadlo klepne o zem.
!!! Důležité je dbát na to, aby bod, z nějž se vybíhá, nebyl příliš daleko od švihadla.
Postupné proběhnutí celé skupiny
Úkol je stejný jako v předchozím cvičení – proběhnout švihadlem na druhou stranu. Rozdíl spočívá v tom, že je zadán celé skupině. Účastníci probíhají švihadlem jeden za druhým s tím, že ani jednou nesmí švihadlem proběhnout dvě osoby zároveň a švihadlo se nesmí ani jednou protočit naprázdno.
Probíhání ve trojicích
Pro další skupinové kousky je dobré naučit účastníky vbíhat do švihadla společně a synchronizovaně. Rozdělíme je proto do trojic nebo jinak početných skupin (dvojic, čtveřic). Zadání je stejné – proběhnout švihadlem na druhou stranu. Rozdíl je v tom, že probíhá celá trojice zároveň, aniž by se rozdělila. Účastníci se mohou, ale nemusí držet za ruce.
TIP: Je dobré nabídnout účastníkům možnost odpočítat si nahlas okamžik vyběhnutí: tři-dva-jedna-TEĎ. Počítá se vždy v momentě, kdy švihadlo klepne o zem.
Variace:
• Po zvládnutí tohoto cvičení ho můžeme zkomplikovat tím, že si dva krajní z trojice zavřou oči a chytí se prostředního za ruku. Úkolem prostředního pak je převést celou trojici bezpečně na druhou stranu švihadla.
Když účastníci zvládají probíhat švihadlem, přidáme přeskoky.
Přeskok
Při průběhu švihadlem se účastník zastaví ve středu mezi točícími, švihadlo přeskočí a ihned po přeskoku vyběhne ze švihadla ven ve směru pohybu.
Při přeskoku se může postavit čelem k jednomu z točících (pro lepší přehled o pohybu švihadla).
TIP: Pro zjednodušení můžeme místo přeskoku označit kouskem lepící pásky – místo, kde se švihadlo při točení dotýká země.
!!! Je důležité účastníkům zdůraznit, že vbíhají do švihadla ve stejný moment, jako když probíhali na druhou stranu – v momentě, kdy švihadlo klepne o zem.
Variace:
• Trojitý přeskok
Účastník vběhne do švihadla, třikrát jej přeskočí a vybíhá.
• Přeskoky ve skupině (dvojice, trojice, případně vícečlenné skupiny)
• Postupné nabíhání v trojici
První z trojice naběhne do švihadla a jednou přeskočí. Poté za ním vběhne druhý (přeskočí společně) a následně třetí (opět společně přeskočí) a všichni tři vyběhnou.
• Další z možností jak variovat více přeskoků uvnitř velkého švihadla je, že účastník skáče a točící se začnou za stálého točení švihadlem pohybovat po pomyslné kružnici, jejímž středem je místo, kde se skáče. Tímto pohybem si postupně vymění pozice.
DALŠÍ KROKY
Žabák
Účastník vběhne do švihadla, dvakrát (nebo i vícekrát) jej přeskočí, poté si dřepne a točící protočí švihadlo nad jeho hlavou (cca metr nad zemí). Pak se opět postaví, přeskočí švihadlo ještě jednou a vyběhne ven.
Složitější variantou je opět skupinové provedení cviku.
Podlézání pod nohama
Cvik, při němž točící stojí v širším stoji rozkročném tak, aby pod jejich nohama mohli účastníci nabíhat do švihadla.
Účastník se připraví do dřepu pod nohy jednoho z točících. V okamžiku, kdy švihadlo klepne o zem, vybíhá ve směru švihadla. Švihadlo cestou třikrát přeskočí a vyleze ven pod nohama druhého točícího.
Variace:
• Účastníci se dostanou na druhou stranu na méně přeskoků, případně bez přeskoku.
• Podlézání ve dvojici
Dva účastníci se připraví k nástupu na protějších stranách a odpočítají si společný nástup. Nastoupí do švihadla, které každý z nich třikrát přeskočí. V průběhu skákání se navzájem minou a vystoupí na opačné straně.
!!! Důležité je, aby si účastníci předem domluvili stranu, kterou se budou míjet.
TIP: Pokud se nastupování do švihadla nedaří, je možné poskytnout dopomoc v podobě jednoho protočení ve výšce naprázdno, jako u předchozího cvičení. Nabídneme tím účastníkům více času a větší klid pro nástup.
Nástup do švihadla kotoulem vpřed
Základním předpokladem pro toto cvičení je, že účastníci bezpečně ovládají kotoul.
Potřeby:
alespoň dvě žíněnky nebo gymnastický koberec, který je umístěn mezi točícími
Nácvik:
1. Před cvičením je dobré si kotouly vpřed zopakovat. Zaměřit pozornost především na to, aby se účastníci zvládli z kotoulu samostatně postavit, ideálně po kotoulu přešli rovnou do výskoku bez použití opory rukou.
2. Účastník se postaví vedle jednoho točícího čelem ke středu švihadla (místa, kde se švihadlo dotýká země). Úkolem je provést kotoul tak, aby se diagonálou dostal z výchozího postavení zhruba do středu vzdálenosti mezi točícími. Tento úkon je dobré natrénovat „nasucho“ (se švihadlem ležícím na zemi). Po jeho zvládnutí můžeme přejít na „ostrý“ trénink.
3. Účastník se připraví na výše uvedenou pozici do dřepu. Sleduje švihadlo, které se točí směrem k němu, jako v předchozích cvičeních. V momentě, kdy švihadlo míjí oči, začne provádět kotoul v diagonále na střed. Ihned po dokončení kotoulu přechází do výskoku a přeskočí švihadlo.
TIP: Často se stává, že účastníci těsně před vykonáním kotoulu posunou ruce vpřed, takže se jim kotoul nedaří. Bývá to způsobeno nervozitou z kombinace dvou úkonů (kotoulu a nástupu do švihadla). Je dobré je po takovém pokusu zklidnit, vysvětlit jim, kde je chyba, zkusit znovu nástup „nasucho“ se švihadlem ležícím na zemi a teprve poté pokus znovu zopakovat.
Pokud se nedaří, můžeme nabídnout dopomoc protočením naprázdno ve výšce. Odpočítáme tři-dva-jedna-TEĎ. Na TEĎ protočíme naprázdno a účastník vykoná kotoul na střed. Poté se vrátíme do točení a účastník při zvednutí z kotoulu plynule přejde do skákání.
Variace:
• Účastníci nastupují do švihadla kotoulem z jakéhokoli místa.
• Další cestou v tomto cvičení může být nástup do švihadla přemetem stranou (hvězdou) nebo rondatem. Účastník je připraven ve stoji s nakročením a s pažemi v mírném vzpažení. V momentě, kdy švihadlo míjí jeho dlaně ve vzduchu, probíhá napřažení a příprava na daný cvik, jakmile švihadlo míjí oči, provádí „hvězdu“ nebo rondat.
Švihadlo ve švihadle
Cvik, při kterém účastník skáče v dlouhém švihadle přes švihadlo krátké.
Nácvik:
1. Pro nácvik je dobré procvičit si skoky snožmo s meziskokem přes krátké švihadlo.
2. Dalším krokem je styl úchopu krátkého švihadla pro nástup do dlouhého. Účastník chytí švihadlo v potřebné výšce tak, aby palce směřovaly směrem dolů. Palcem pravé ruky lehce zahákne švihadlo visící pod levou dlaní a naopak. Palce nesvírají švihadlo pevně, ale tvoří jen „háčky“, v nichž může švihadlo volně prokluzovat. Ruce s takto uchopeným švihadlem následně upaží tak, aby se švihadlo napjalo. To pak umístí na zátylek. Tento způsob úchopu je důležitý pro nástup do velkého švihadla. Volné – normálně držené švihadlo se při nástupu do velkého švihadla zamotává.
3. Účastník se naučí start skákání z takovéto pozice úchopu. Švihnutím paží a uvolněním palců se švihadlo roztáhne do normální polohy a lze začít přeskakovat.
4. Švihadlo ve švihadle. Účastník vběhne do dlouhého švihadla, krátké švihadlo má připravené za krkem. Točení startuje v momentě, kdy přeskočí dlouhé švihadlo – švihne pažemi tak, aby přeskakoval krátké švihadlo v době, kdy to dlouhé tvoří oblouk nad jeho hlavou. Jednou skočí jen přes krátké s dlouhým švihadlem nad hlavou a podruhé přes obě zároveň. Soustředí se na přeskoky krátkého švihadla, každý druhý přeskok je zároveň přes krátké i dlouhé. Je na točících aby podřídili, resp. upravili rytmus točení dlouhého lana podle skákajícího.
Trojúhelník
Na tento cvik je zapotřebí tří delších švihadel a tří osob, které budou točit.
Točící roztočí současně všechny tři švihadla. Účastník naběhne do jednoho ze švihadel, to přeskočí a přeběhne do dalšího, které také přeskočí atd. Mezi švihadly se pohybuje po kruhu.
Variace:
• Tři účastníci současně naběhnou každý do jednoho ze tří švihadel a pohybují se mezi nimi po kruhu.
Kříž
Točící roztočí současně obě švihadla. Účastník nastoupí do švihadel a může skákat na středu nebo od vrcholu k vrcholu.
Variace:
• Čtyři účastníci nastoupí do švihadel současně a vzájemně si mění pozice, případně můžeme přidat pátého, který přeskakuje na středu. Cvičení můžeme rozvíjet a variovat pomocí matematických modelů, např. tři přeskoky a posun vlevo atp.
Double dutch – dvojité švihadlo
Nácvik:
1. Prvním krokem pro zvládnutí double dutch, je naučit se vbíhat do švihadla, které se točí opačným směrem než doposud – švihadlo v momentě, kdy visí, roztáčíme směrem k účastníkům.
Účastník vbíhá do švihadla v momentě, kdy míjí jeho oči směrem vzhůru, uprostřed švihadlo přeskočí a vybíhá ven.
!!! Švihadlo nepřeskakuje snožmo, ale v běhu (jako by skákal přes potok).
Jako další krok můžeme zapojit vběhnutí a tři přeskoky a vyběhnutí.
TIP: Nutno poznamenat, že tento směr točení je pro účastníky složitější a proto je dobré jim nabídnout impulz k vyběhnutí:
Startujeme je slovem „TEĎ“ v momentě kdy švihadlo míjí úroveň jejich očí. V případě, že ani to nepomůže odstranit zábrany, můžete zkusit odpočítat tři-dva-jedna-TEĎ. Počítáme vždy v momentě, kdy švihadlo míjí oči účastníka.
2. Točení dvěma švihadly
Přestože se to zdá jednoduché, je dobré si s asistentem nebo kolegou točení dvěma švihadly předem nazkoušet (pokud s ním nemáte žádnou předchozí zkušenost).
Dva točící stojí naproti sobě a mezi sebou drží dvě dlouhá švihadla tak, že tato jsou rovnoběžná (nekříží se). Nejprve roztočí jedno švihadlo – z polohy ve visu směrem ven. Jakmile toto dosáhne nejvyššího bodu své dráhy, roztáčí druhé švihadlo – opět směrem ven. Švihadla se tak točí proti sobě.
Točící osoby vykonávají pohyb, jako by plavaly kraul s tím, že ruce drží před tělem. Je důležité naučit se točit rytmicky a stejnoměrně. Pohyb paží se dá postupným cvičením zmenšovat natolik, že lze točit pouze pohybem zápěstí s rukama před tělem.
3. Průběh dvěma švihadly
Účastník vbíhá do švihadel v momentě, kdy to, které je k němu blíž, míjí jeho oči. Uprostřed jej přeskočí (ve stejný moment podbíhá druhé švihadlo) a vybíhá ven.
!!! Účastník si všímá pouze švihadla, které je k němu blíž. O druhé švihadlo se nestará.
Dvě točící se švihadla mohou u některých účastníků budit respekt – je proto vhodné ulehčit jim vběhnutí do švihadel odpočítáváním. Počítáme vždy v momentě, kdy švihadlo bližší účastníkům míjí jejich oči.
Přeskok double dutch
Účastník vbíhá do švihadel ve stejný moment jako při probíhání, uprostřed se zastaví, švihadla několikrát přeskočí a vybíhá ven.
Důležité momenty:
• Rytmus přeskoků je poměrně rychlý – je třeba začít skákat ihned po naběhnutí do švihadel.
• Velmi vhodné je se otočit čelem k jednomu z točících – účastník tak může sledovat švihadla a lépe se přizpůsobí jejich rytmu.
• Účastník skáče přesně mezi oběma točícími. Pokud nedoběhne na jejich spojnici nebo se zastaví až za ní, obvykle se švihadla zamotají a pokus se nepodaří.
• Chce-li účastník ze švihadel vyběhnout ve stejném směru, musí švihadlo přeskočit lichým počtem přeskoků, jinak by se do vzdálenějšího švihadla zamotal. Na první pokusy doporučujeme stanovit limit přeskoků 5.
Variace:
• Skoky přes krátké švihadlo v double dutch
DALŠÍ CESTY
Skoky přes švihadlo nemají podobně jako ostatní sporty žádné pevné hranice. Každoročně se realizují mistrovství (i světa) ve skocích přes švihadlo, takže pokud byste měli pocit, že vám dochází fantazie, zadejte do vyhledávače hesla „rope skipping“ nebo „double dutch“ a jistojistě najdete inspiraci pro další práci.
# rope skipping, jump – rope – circus, seilspringen gruppe, double corde