Gőppingen 2007

Na prvního máje jsme vyrazili se skupinou instruktorů a elévů do Německého města Gőppingen na festival dětských cirkusů. Byla to dvojí premiéra – jednak
jsme jeli jako první (a dosud jediný) dětský cirkus do Německa s vlastním představením, a za druhé jsme byli první zahraniční host v historii festivalu. Vystupovali jsme jak na ulici na zaparkovaných tahačích, tak i v samotném velkém šapitó na nočním varieté.

Ubytovaní jsme byli na ekologické farmě nedaleko Gőppingenu, kde jsme bydleli ve stanech a stravovali se místní zdravou BIO stravou. Jak to všechno proběhlo:

30. 4. 2007 Vyjíždíme. 1. 5. 2007

Po dlouhé cestě jsme se ubytovali na farmě a vydali se na místo dění. Uprostřed náměstí města se tyčil obrovský cirkusový stan s kapacitou cca 500 lidí. Za pár minut začínalo představení složené z čísel dvou cirkusových škol pro děti a mládež, a do šapitó proudily davy žáků místních „základek“. Ti měli před představením možnost vyzkoušet si nejrůznější cirkusové dovednosti v menších cirkusových stanech (v těch ve kterých my pořádáme cirkusová představení), jízdu na jednokolce, fakírské dovednosti, chůzi po laně a visutou hrazdu zvanou trapez. V představení, které následovalo, měli možnost zhlédnout jak tyto dovednosti zvládli jejich vrstevníci a mnohdy i spolužáci. Byli o to lepším publikem, protože věděli jak obtížné je zvládnutí disciplín, odehrávajících se v kulaté manéži před nimi. Potlesk byl vždy ohromující.

Po představení jsme si prohlédli město Göppingen a vrátili jsme se zpět na další dvě kola dílen a dětských cirkusových představení. Po nich jsme se vrátili zpět na farmu do svých stanů a odpočívali po cestě a prvním našem dni na festivalu.

2. 5. 2007

Druhý festivalový den jsme už netrávili pouze jako diváci, ale byli jsme zapojeni do programu, jako vedoucí cirkusových dílen. Tzn., že jsme před jednotlivými cirkusovými představeními učili místní školáky cirkusovým disciplínám. Každý den byly na programu 2 dílny pro školy a jedna odpolední pro veřejnost a tři představení dětských cirkusů.

Večer se ve stanu odehrála tisková konference. Novinové články, pro které byla konference podnětem jsou uvedeny v příloze na CD.

3. 5. 2007

Další žáci, kteří přichází zkoušet cirkusové dovednosti, náš slovník a komunikační dovednosti v němčině se zdokonalují. Další představení cirkusových škol. Večer je na programu představení Wommy Wondera, plné převleků, písní, tanců a kouzel.

4. 5. 2007

Opět učíme místní školáky nejrůznějším dovednostem, další představení, jsme udiveni kolik cirkusových škol v Göppingenu a jeho okolí vůbec je a jakou zde má dětský cirkus tradici.

Večerní program Varieté. Má být zakončen ohnivou show na ulici. Vystupujeme spolu s dalšími německými soubory v ohňovém happeningu před stanem a vytváříme tu správnou, ohnivou atmosféru pro závěrečný ohňostroj. První úspěch a aplaus na mezinárodní půdě. S dobrým pocitem uleháme na slámu, kterou máme vystlané naše stany na farmě.

5. 5. 2007

Dopoledne neprobíhají dílny ani představení, je sobota, školy jsou zavřené a děti mají volno. Od rána se na malém náměstíčku shromažďují nalíčení cirkusáci na jednokolkách, s nejrůznějšími žonglovacími pomůckami, chůdaři, klauni, kapela plná bubnů a dechových nástrojů, koně, oslové, mezi všemi jsme byli zamícháni i my Cirkus Le Grando. Všichni jsme se sešli abychom uskutečnili obrovskou cirkusovou parádu – průvod, který potáhne městem. V 10 hodin vyrážíme. V ulicích nás čekaly plné ulice lidí, někteří šli s námi, někteří jen sledovali jak procházíme. Hrála muzika, tančilo se a artisté v průvodu předváděli nejrůznější kousky. Paráda skončila před Velikým šapitó, kde bylo připraveno další představení. Toho jsme se nezúčastnili, protože večer nás čeká představení v manéži, v rámci druhého varieté. Zkoušíme, jsme nervózní a máme trému. Snad si neutrhneme ostudu. Odpoledne je na programu ještě jedno představení pro děti.

Přichází večer a začíná varieté. Čekáme na chvíli kdy máme vběhnout do manéže. Vystupujeme se svojí ohnivou show, kterou jsme na ulicích předváděli už mnohokrát, ale v manéži tentokrát poprvé, snad budeme mít úspěch. Začínáme, lidé tleskají, čísla se daří, aplaus na konec, byl to to sukces, to nám věřte!!! Téměř kruhový potlesk pěti set lidí, na to se nezapomíná…. Máme radost z úspěchu a z nadšení s jakým lidé přijali naše vystoupení. Vyšlo to.

Po varieté byl připraven společný večer pro všechny, kteří se na festivalu podíleli. Konečně je chvíle času si popovídat a užít si s ostatními cirkusáky společný večer.

6. 5. 2007

Všichni vyspáváme o trochu déle, abychom si odpočali před cestou zpět do Brna. V 10 hodin se v šapitó koná nedělní mše. Po ní následuje poslední představení a my se balíme na cestu a odjíždíme zpátky domů.

Hodnocení projektu:

Projekt cirkus Le Grando jede do světa byl pro nás obrovským přínosem. Otevřel nám dveře k veliké výměně zkušeností s německým partnerem projektu cirkusem RONDELLI a dalšími cirkusovými školami, které v rámci festivalu vystoupili.

Umožnil nám reprezentovat v ČR ojedinělou aktivitu dětský cirkus, mezi spostou podobných německých souborů.

Byla to pro nás obrovská zkušenost a zároveň inspirace jak ozvláštnit naše budoucí projekty a jak dále zpestřovat nabídku volnočasových aktivit pro děti a mládež v Brně.

Děkujeme tímto JMK že nám umožnil se tohoto festivalu zúčastnit.

Similar Posts