Cirkus ve škole
Kurz základů cirkusové pedagogiky
Aktuální termín: 1. – 2. listopadu 2025
Časová dotace: 16 hodin, kurz je dvoudenní (sobota 9:00 – 18:00 a neděle 9:00 – 16:00)
Cena: 2500,- (kurz lze hradit ze šablon)
Lektoři: Jovan M. Jovanovski, Aneta Tesařová, Hana Smejkalová
// Kurz je vhodný pro každého bez ohledu na předchozí zkušenosti, věk či fyzickou kondici.
Cílem našeho kurzu je představit možnosti využití cirkusové pedagogiky v rámci formálního i neformálního vzdělávání.
Věříme, že cirkusová pedagogika je díky svému nekompetitivnímu charakteru skvělým prostředkem, jak nabídnout pohybové aktivity každému (bez ohledu na věk, fyzickou zdatnost, mentální dispozice,…). V cirkuse se nesoutěží, ale nabízí bezpečné prostředí, ve kterém se může každý realizovat tak, jak mu vyhovuje. V cirkuse si každý najde své místo, každý se může zapojit a zažít pocit úspěchu.
Z naší dlouholeté praxe víme, že kromě motivace k pohybu, s sebou cirkus nese také další benefity – rozvíjí spolupráci a důvěru ve skupině, pozitivně působí na klima ve třídě, je účinným nástrojem k posílení sebevědomí,…
Cirkusové disciplíny se tak mohou stát skvělým doplňkem hodin tělesné výchovy či dalších aktivit napříč vzděláváním.
Náplň kurzu:
PROČ CIRKUS FUNGUJE? seznámení s myšlenkami a dopady cirkusové pedagogiky
HRA a její využití v naplnění různých cílů. bloky různých typů (cirkusových) her – budeme si hrát!
METODOLOGIE CIRKUSOVÝCH DISCIPLÍN základy cirkusových technik (s důrazem na disciplíny, k jejichž realizaci nejsou potřeba drahé speciální “rekvizity”), bezpečnost a dopomoc, stavební prvky cirkusové lekce
- ŽIVÉ PYRAMIDY (základy partnerské akrobacie, stavby živých pyramid, pyramidy na žebřících)
- ŽONGLOVÁNÍ (základy žonglování s šátky, míčky, diaboly, flowersticky, točení s talířem, koordinační hry, adaptive juggling toys – Quat Props)
- BALANČNÍ TECHNIKY (balanční cvičení, základní cvičení balancování na válci, rola-bola desce, kouli, chůze po laně/slackline, jednokolky)
- ŠVIHADLA (základní metodika skákání přes dlouhá švihadla)
- ZÁVĚSNÁ AKROBACIE (jednoduché prvky na visuté hrazdě, příp. úvod do cvičení na šálách)
- PROVÁZKOVÁ KOUZLA (jednoduché manipulační techniky s provázky)
Účastníci se seznámí také s metodickými webovými stránkami LeGrando EDU a on-line databází her Games4Cirk, ze kterých budou moci čerpat v následné praxi.
Přihlašování na termín 2025 již brzy!
A jak vidí cirkusovou pedagogiku samotní pedagogové?
„Cirkusová pedagogika je živá, veselá pedagogika, která naprosto odpovídá dítěti. Vychází z
dítěte a dítě vychází od ní. Pomáhá dítěti najít svůj střed, najít svoje tělo. To je to nejdůležitější, cítit se svém těle dobře. A navíc tam je obrovský sociální projev. To znamená spolupracovat a spolupracovat právě na něčem v tu chvíli, co je jako baví. A na druhou stranu je tam velký apel na koncentraci i na vůli, ale takovým přirozeným způsobem, že to není dril, ale je to prostě hravý nárok.“
třídní a odborná učitelka, Waldorfská škola, Brno
„…myslím si, že je fakt velká krize vůle u mladých děcek a to je něco, co cirkus kultivuje neuvěřitelným způsobem a při tom velmi jemně dává příležitost jako pojď a jestli chceš být lepší, tak na tom pracuj a máš neustále příležitosti kam to posouvat. Ale nikdo ti to neklade, jako že tohle musíš a tohle musíš, že to prostě není žádná vrcholová gymnastika. Je to založené na radosti a na tom, kam až ty jsi ochotný to posunout. A to mě přijde přátelský i k fyzickým možnostem dětí…“
třídní učitelka, Waldorfská škola, Brno
„Je to hodně o spolupráci a děti tam zažijí to, co by v běžných podmínkách tělocviku nikdy nezažily. A myslím si, že jim to i hodně zvýší sebevědomí, že něco dokázali, co před tím vlastně ani nevěděly, že třeba dokážou, umí a tak. Takže za mě to má hodně velká pozitiva. Je to taky o tom, že vlastně v tady těch situacích zase poznají další kamarády, se kterými třeba v té třídě úplně… by si k nim tu cestu možná nenašli, takže tu třídu podle mě tady ta aktivita i stmeluje.“
třídní učitelka, ZŠ s Montessori vzdělávacím programem, Brno
„V cirkuse mají širokou škálu možností, takže vždycky se tam každý v něčem najde.“
učitelka 1.st ZŠ, Brno